מופרעות, פורענות והתפרעות/ מאמר מאת הדס אלמוג

מהו כאוס פנימי? מהו אותו בלבול, סטייה מן הדרך, אותה התרסקות?  חוסר הסדר שהוציא את אותם איברים פנימיים מסדרם היומיומי, מהתנועה הברורה, אותה זרימה אנרגטית מהנתיבים הידועים והוציא אותם ל"רחוב" להתמרד, להתנגד, להתפרע, לזעוק, להתדרדר במדרון הפתלתל העקול והחשוך עד לתהומות הנשייה.

בבואנו לבחון את התנהלותנו היומיומית, הסינים ידעו להגדיר זאת אלפי שנים קודם.

הפילוסופיה הסינית שממנה צמחה הרפואה הסינית ידעה לאבחן סוגי צ'י (אנרגיה), מהותו, אופיו והתנהגותו, במסלולים קבועים ואחידים (המרידיאנים), ובכל אותם ערוצים אנרגטיים השזורים בגופנו לאורכו ולרוחבו ובעומקיו השונים, תבנית התנהגותית, נקודות התחלה וסוף, נקודות חיבור, הצטלבות, נקודות השפעה והתראה, כיווני זרימה ותדר. מתפקידם של ערוצים אלה, להפגין, להודיע, להעביר מסר, יותר נכון להתריע על תהליכים שאינם כסדרם.

תבנית התנהגותית זו משתבשת כאשר התדר משתנה ותפקודם של האיברים הפנימיים יוצא מאיזון.

לו נשאל המדען, הרופא, הפסיכיאטר, היה ודאי משיב כי זה עניין של חילופי חומרים, הורמונים, בלוטות, כדוריות דם, רצפטורים, ועוד כהנה וכהנה  חומרים המופרשים בקופסת המוח ובצחוק רפה היה מסכם שאותו חוסר איזון (מחלה, כאב, הפרעה) נובע מאותו חוסר הפרשה ברמת החומר או ההורמון, הגורמים  לתפקוד התנהגותי תקין, קליטה ומיון, עיכול ותגובה.

בפילוסופיה הסינית, אנו למדים כי תפקודי האיברים הפנימיים חיוניים לקיומנו האנושי, ייצור צ'י ודם ונוזלי גוף, עיכול, הפרשה, הזנה, הגנה, ברמה הפיזיולוגית. הרפואה הסינית איננה מפרידה בין הגוף לנפש, ולכן לכל אחד מהאיברים הפנימיים (לב ומעי דק, טחול וקיבה כבד וכיס מרה, כליות ושלפוחית השתן, ריאות ומעי גס) תפקוד גם ברמה הרוחנית/נפשית ומנטאלית. בכל אחד מהם פועם אותו דופק, פעפוע, פעימה, מתח פנימי, כוח רצון, אנרגיית חיים המשמש וזמין לנו לניהול אורח חיים תקין, אותה אנרגיה המאפשרת לאברים השונים לבצע את תפקידם.

ניתן גם לומר כי על פי תובנות והסתכלות רבת שנים, תפקודם של האיברים הפנימיים ברמה הפיזית, מנטאלית ונפשית קשורים ומושפעים מתהליכים ותופעות אנרגטיות בטבע, מזונות וטמפרטורה, עונות השנה, סביבת מגורים, אקלים חיצוני ופנימי יובש/קור/חום/לחות ורוח והוא ניתן להערכה כעודף או חוסר, או לפי האסכולה הסינית במונחים של  yin ו- yang (האנרגיה המקררת והמזינה והאנרגיה המחממת והמניעה).

אך מה קורה כשאותו אקלים פנימי משתבש, אותו מתח פנימי "מופרע", שיבושי תנועה וזרימה, במונחים של גוף/נפש/רוח.

ראי הנפש

א', מטופלת בשנות הארבעים לחייה, גרושה, אם לילדה מתבגרת עם אוטיזם, עובדת בעבודות מזדמנות (ניקיון, בייביסיטר, בישול) התלוננה על כאבי גב תחתון ומגרנות.  תקופה ארוכה סובלת מחרדות, תשישות, בלבול, חוסר סיפוק ותסכול, וכל רצונה היה לקבל מעט מגע, שקט ושלווה.

מבנה גוף מלא, עגלגל ובשרני, כמטר ושישים, מבנה אוזניים קטנטן באופן משמעותי, עם מלאות באפיגסטריום וקושי נשימתי. שיער מדובלל ויבש נוטה לנשור ולהלבין, ניכר כי מאמץ רב נעשה בשכיבה על הבטן.

לשאלתי, מה קרה בחייה עד שנכנסה אלי לקליניקה... בקול מתנגן ורך ענתה, "...הכל קרה לפני שש שנים... הכל התמוטט ביום אחד".  הייתי בן אדם רגיל, יום עבודה רגיל, בשרות לקוחות, עבודה עם לחץ מטורף, משמונה עד חמש, בחברה גדולה עם הרבה אנשים... ואז הכל התמוטט."

"התגרשתי, פוטרתי מהעבודה, הודיעו לי רשמית כי בתי בת הארבע היא ילדה עם  צרכים מיוחדים ושאצטרך למצוא לה מסגרת מיוחדת".

"גרנו במקום מדהים, ליד הים, נאלצתי לעזוב עם בתי את המקום שמאד אהבתי".

"הרגשתי משותקת, רגליי כשלו, לא עזבתי את פתח הבית ולא נסעתי לשום מקום, עד היום סובלת מנדודי שינה וסיוטי לילה, חרדה יומיומית, הססנות חוסר בטחון, לא יודעת שלווה, סחרחורות ותחושת צריבה וריקנות בראש.

בכל שלבי הטיפול לווה בכי חרישי.

כשהאדמה נשמטת

הקשר עם מקום העבודה והחברים הופסק, כך גם הזוגיות והבית שהיה ההגנה, ההזנה והתמיכה, את החלל שנוצר תפסה הבדידות, חוסר ביטוי ואמון עצמי, העדר קשר וקהילה, אי מעורבות ומחויבות, בלבול ונטייה לדחיינות, חוסר סבלנות וחצאי אמיתות.

הקשר עם האדמה (הבית) המייצגת את מרכז הכוח, היכולת לשינוי ארגון ואיזון, הולך ונפרד מעולמה, וכך גם נפגעים האיברים השולטים ביצירת צ'י ודם (טחול / קיבה).  אכילה אובססיבית לדברי מתיקה היתה נחלתה, ובעקבותיה גם תסמונת קדם ווסתית, כאבי ראש, עצבנות יתר, נשירת שיער, שלשולים ועצירויות לסירוגין ודיכאון.

מקום המגורים שהיה ליד הים, במרחב הפתוח וסביבה ירוקה, נעזב לטובת העיר בבניין מגורים רב קומות, אפור מלוכלך צפוף וקולני, כל קשר עם העולם החיצון היה לבלתי נחוץ, וילדה אחת קטנה שהמושג "קרקע מוצקה" נעלם מעיניה ועולמה, מושכת בבגדיה ואין תשובות לשאלותיה.

עם יד על הלב

עפ"י הפילוסופיה הסינית, הפעילות המנטאלית שלנו וההכרה  - בלב.   

הלב מכיל את ה- Shen = Mind (שכל/תבונה), מושג המתאר  את הרובד הנפשי-מוחי בגוף האדם, הקומפלקס של סה"כ היכולות המנטאליות שלנו (נפשי, רגשי, רוחני) הפוטנציאל.

ה- Shen , האנרגיה היאנגית/השמיימית, מבין שלושת האוצרות, שוכן בלב ,לכן מצב דם הלב ישפיע על מצב ה- Shen, ההכרה, הזיכרון, החשיבה, השינה והאינטליגנציה.

אם הלב בריא/ מאוזן, (וגם דם הלב) תהייה יכולת נורמאלית של פעילות מנטאלית, חיי רגש מאוזנים, הכרה ומודעות, שינה טובה, זיכרון טוב, יכולת ליצור מערכות יחסים משמעותיות.

בחוסר דם הלב, הלב נחלש, ותהיינה בעיות מנטאליות, כגון: דיכאון, זיכרון חלש, אי שקט, חשיבה לא בהירה, נדודי שינה (לנפש אין במה להיאחז והיא במצב "ריחוף" הגורם לשינה טרופה), דיבור לא ברור, במצבים קיצוניים גם טירוף ומחלות פסיכיאטריות שונות.

א'  לא ידעה ברגע שנכנסה אלי לקליניקה, יהיה זה המקום בו יתחיל השינוי. המסע שלה עם עצמה, סגירת קצוות והבנת מעגלי חיים. א' לא ידעה שאת האבחון הראשוני למצבה כבר עשיתי בעת שפנתה אליי, המבט בעינייה, צורת הליכתה, מבנה גופה, צבע קולה, הבעתה, בסיפור חייה כפי שרצתה ויכלה לשתף. בתפקוד היומיומי שלה היא מצאה לנכון לקום בבוקר, לדפדף בעיתוני הבוקר, לשלוח את ילדתה לבית הספר, לשתות את הקפה בבית הקפה השכונתי, לחזור הביתה להיכנס למיטה ולהתכסות עד בוא הערב.

היא סקרה את הקליניקה שלי, נדהמת הביטה בחפצים, בצבעים הלבנים השולטים, בסדר ובניקיון, ושאלה אותי שאלות כגון " מי את? מה את עושה?.. באיזה שיטה את מטפלת? " השיחה שקדמה לטיפול במגע נתנה הרבה מקום לאהבה, ביטחון, שחרור, לקחת נשימה עמוקה, הקשבה.

רק אחרי שהרגישה בנח ובנועם, נשכבה על מזרון השיאצו.

כליות ולב

בתפיסה הסינית, רגשות הן חלק מתופעות טבעיות בעולמנו האנושי, אך ביטויים רגשיים קיצוניים לאורך זמן, יכולים לגרום להפרעות ולחבלות באופן הפיזיולוגי והנפשי כאחד. לכל אחד מן הרגשות (פחד, הלם, עצב, כעס, חרדה, דאגה שמחה) יש השפעה שונה גם על תפקודי האברים הפנימיים. כאשר אלה מתרחשים בחיינו במינונים קטסטרופליים ההתבטאות הפיזית והנפשית תהיה בהתאם.

הפחד שהציף את א' לאחר קבלת הידיעה על פיטוריה, הגירושים, השוק/ההלם לאחר ההודעה כי בתה היחידה בת הארבע סובלת מאוטיזם חמור, העזיבה ממחוז מגורים אהוב, גרמו ל א' חולשה בתפקוד אנרגיית הכליות והלב.

יאנג הכליות כשל בייצור אנרגיית אש החיים, שפגע בתמצית החיים, תמצית "הג'ינג" הנמצאת בכליות היא המרכיב הייני/הבסיסי הפנימי והחשוב ביותר, מעין בטריית חיים המתכלה עם השנים, התומך ומכריע בסך כל הפעולות הפיזיות, הנפשיות והרוחניות היומיומיות שלנו.

א' סבלה מטראומה עם השלכות פיזיולוגיות ונפשיות, שהתבטאו בדיכאון, נדודי שינה, טשטוש ובלבול מנטאלי, צלצולים באוזניים, קשיון עורף, כאב גב תחתון עד כדי חוסר תחושה בגפיים התחתונות, קיפאון, נשירת שיער מובהקת, נתק מן הסביבה התומכת, חוסר בכוח הרצון והפרעה ב- shen.   

היה המון שקט...

כל שנותר היה לגעת. לחבק. לחבר את החלקים. לתמוך. למלא. להחזיר את שהלך לאיבוד, האמונה והביטחון. לתת את התחושה שהיא לא לבד יותר מרגע זה ואילך.

כף יד מלאה על הבטן בנקודות ההתראה לב וקיבה, עשתה בשלב הזה את רב העבודה. פרץ הבכי, הרגשות וההתרגשות היה באותו הרגע תרופה למה שקיוותה המון זמן.  משהו "השתחרר" והיא סיפרה...

"..עכשיו הבנתי, כאילו חיברת לי את כל חלקי הגוף מחדש, לאני שלי, אני לא הייתי כאן.... אני רצה לחבק את הילדה שלי, היא היתה חסרה לי המון זמן".

הטיפול ב א' כלל מרידיאני sp/st  (לחיזוק אנרגיית האדמה, צ'י ודם), טפול במרידיאני ht /kid  (להשקטת הנפש, וחיזוק אנרגיית אש החיים וגב תחתון), במרידיאןliv/gb    (להניע את אנרגיית הכבד, להשיב מוביליות וזרימת צ'י ודם תקינה), Lu/li (לבניית מציאות חדשה, להיפרד מהישן ולהכיל את החדש)  מרידיאן ה pc/tw, (שיוך וחיבור לסביבת מגורים חדשה וביכולת ליצור קשרים חדשים) תזונה סינית,  ודמיון מודרך.

אחרי שישה מפגשים, א' נסעה לאילת בטיסה לבילוי סופשבוע.   הטיפולים נמשכים.