מים עמוקים: 8 הכלים המיוחדים (the 8 Extraordinary Vessels)

מה הם, ומה הם עושים?

מאת: כריס מקאליסטר

תרגום: כנרת שרים וייל

ישנו ריבוי של תשובות אפשריות לשאלות הללו משום שהמרידיאנים המיוחדים הם כל-כך... מיוחדים!

ראשית, נראה שבמובן כלשהו הם מרידיאנים עמוקים יותר, יש להם חיבור עז לאנרגיות ולמבני הגוף הראשוניים (ג'ינג, קי המקור, החלולים המיוחדים*). נראה גם שהם סוג של קבוצה קדם-מרידיאנית שמסייעת בתחילה בעצם יצירת מבני הגוף בשלב העוברי ואז לאורך הינקות, הילדות וגילאי ההתבגרות, ושוב במרווחים סדירים, כאשר שינויים פנימיים גדולים צריכים להתרחש, לדוגמא במערכת ההורמונלית.

* the Extraordinary Fu - איברים יאנגיים חלולים שמתנהגים כמו איברים ייניים = מכילים. כל ההערות הן של המתרגמת.

הם מתוארים תדיר כפשוטים למדי מבחינה מבנית. עם זאת נראה שיש בכך משהו מטעה, משום שכאשר אנו בוחנים אותם מקרוב, ויותר מכך, כשאנו מתחילים לחקור אותם באופן מעשי, אנחנו מוצאים שהמסלולים שלהם אינם פשוטים כלל וכלל. עם זאת, מה שנדמה שמאפיין אותם הוא הקושי שנחווה בניסיון להגיע לסטנדרט ולתמונה מקובלת של מסלוליהם ושל אזורי ההשפעה שלהם. תתקלו בגרסאות שונות מהותית בהתאם לעם מי תדברו ולמה שתקראו.

ובהכללה, ניתן לומר שנראה שרוב ברי הסמכה מסוגלים להסכים על איזשהו דגם מינימלי. אם כן, דגם זה פחות או יותר מעוטר על ידי אותם העוסקים בתחום והתיאורטיקנים שנוטים להשתמש בהם ו/או חושבים עליהם רבות.

התנסות מדהימה שאירעה במהלך סופשבוע אינטנסיבי של הוראה, מספקת את התחושה האישית העמוקה ביותר שחוויתי של הכלים המיוחדים עד היום. בעוד ששותפי התחקה באיטיות ובשיטתיות אחרי המסלולים והנקודות של הכלים, הם חשפו את עצמם בצורה שאני יכול לכנות רק כ"לבוש אנרגטי". הלבוש לא הזכיר בשום אופן את סגנונות הלבוש המוכרים, המודרניים, המערביים. הוא הזכיר לי את סוג המלבושים שאנו עשויים לראות בסרט מדע בדיוני בעל השפעה עזה מסרטים וציורים של סמוראים.

מלבוש זה הוא בעל גזרה בהתאמה חופשית ונינוחה העשויה שכבות, ובעל חיתוך חד ומוגדר היטב. במובן זה המרידיאנים המיוחדים חשפו את עצמם לא כקווים על פני שטח הגוף. רחוק מכך, נראה שהם לחילופין יוצרים מערכת של שכבות לבוש אנרגטיות, המכסות, מגינות ומספקות אנרגיה לכל חלק ממני, חופפות באזורי מפתח מרכזיים כגון ראש, צוואר, מותן, בטן, גב ורגליים.

ומנגד זרועותי, פני, והחזה שלי נותרו חופשיים יחסית ומכוסים קלות בלבד. מספר שנים מאוחר יותר, החברה שלי מרינה, מצאה במקרה ספר מעניין בפריז עם תמונות מלהיבות מאוד המתארות היבטים שונים של הכלים המיוחדים. נראה שהמחבר בעצמו חלם או חזה את אותם הדימויים והעלה אותם אל הכתב בספרו. באופן תמוה הוא לא מסביר או אפילו מפנה אל הדימויים בתוך הטקסט, כך שאנו נותרים לתהות לגבי משמעותם וחשיבותם בעצמנו – איזו חירות!

(למתעניינים הספר נקרא: Merveilleux Vaisseaux והוא נכתב על ידי Bernard Desoutter. האיורים שמעטרים מאמר זה לקוחים מהספר.)

הם יוצרים נקודת פתיחה מצוינת לעבודה שלנו, למרות או בדיוק בגלל שהם אינם מספקים מבנה מפורט שינחה אותנו – מעודדים אותנו ליצור את המבנה בעצמנו. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת לפי צורת החשיבה שלי היא לחוות את הכלים באמצעות תרגילים המיועדים לחשוף את אופיים הייחודי ותכונותיהם הספציפיות, את אווירתם הייחודית.

דרך מצוינת נוספת היא לחוות את הכלים היא באמצעות אתרי האינטראקציה המקובלים שלהם, דהיינו הנקודות.

כאן אנו נכנסים לעוד היבט מערפל ובעייתי של הכלים המיוחדים, היבט, שלרוע המזל נדמה שמטשטש את זהותם ומפחית אף יותר את נגישותם לרבים מן הסטודנטים והעוסקים בתחום. ספרי הלימוד הזמינים השונים מצהירים ברינה, שמלבד למרידיאן השולט ולמרידיאן ההתעברות (GV & CV), לכלים המיוחדים אין נקודות משל עצמם. נאמר שהם "שואלים" נקודות מהמרידיאנים הרגילים. אני מערער על טענה זו.

המסלולים של המרידיאנים הרגילים מוכרים היטב וממופים בפירוט רב. הגיאוגרפיה והטופוגרפיה שלהם כוללות: מסלולים עיקריים; מרידיאנים מתחברים (Luo meridians); מרידיאנים בולמים/ הודפים** (sinew meridians) **; מרידיאנים מסתעפים (divergent meridians); ואפילו ענפים משניים המתחברים למרידיאנים ראשיים אחרים.

** sinew meridians - נמצאים בין פנים הגוף לחוץ ועוזרים לעצור פתוגנים-וירוסים.​

תופעה נוספת המתועדת היטב היא מה שנקרא "נקודות המפגש", שבהן שניים או יותר מרידיאנים נפגשים: Sp6 היא הדוגמא המוכרת ביותר. ישנן דוגמאות רבות אחרות, מוכרות פחות של נקודות מפגש. המשותף לכולן הוא שהן מקומות מפגש של מספר מרידיאנים אך נושאות את השם של רק אחד מהם. TH8 לדוגמא, San Yang Lou – מילולית, שלוש תעלות היאנג – היא גם נקודה של מרידיאני המעי הדק והגס אבל היא נתפסת כ"שייכת" למרידיאן המחמם המשולש.

לאחר סוף השבוע האינטנסיבי של הוראה וחקירה של הכלים המיוחדים המתואר לעיל, עמדה בפנינו התלבטות מרתקת: לאיזה מרידיאן הנקודות השתייכו? איזה מרידיאן הוא זה ש"שואל" ואם כך, מאיזה מרידיאן אחר? האמת של ה/התנסות/ הקבוצתית הייתה שנראה שהנקודות השתייכו בבירור למרידיאנים שבהם נגענו, כלומר לכלים המיוחדים.

אולי נוכל לשקול זאת בדרך זו. אם ניקח בחשבון שלנקודות באופן מסורתי היו שמות ולא מספרים, אז נקודה הופכת רק לזה: אתר פעילות של אנרגיה מרידיאנית שטחית. נקודה שבה נפגשים מספר מרידיאנים הופכת אז לנקודת מפגש. בנקודות מפגש אלו לפחות שני דברים מתרחשים: מפגש וחליפין.

לכן, אנחנו לא צריכים אפילו לבחור צד בסוגיה משום שהסוגיה חדלה מלהתקיים – הנקודות "שייכות" באופן שווה לכל המרידיאנים שמסלוליהם עוברים במיקום זה בדיוק. יתרה מכך, הם מספקים לנו אפשרויות נפלאות לסייע לגוף ישירות בתפקודים אלו של מפגש ושל חילופי אנרגיה. כל שנדרש מאתנו הוא הרחבה קלה של נקודת המבט בכדי לקבל טווח עצום וחדש של אפשרויות לעבוד איתן.

אם נחזור כעט מעט אחורה, ישנם מספר דברים שנוכל לומר לגבי הכלים המיוחדים שנראה כי הם מאומתים על ידי מרבית ברי הסמכא והכתבים.

נאמר שהם מתפקדים כמערכת גיבוי למרידיאנים הרגילים. דוגמא שניתנת תדיר היא שבמשך תקופות של עקה או עומס יתר מאגריהם של אנרגיה ראשונית (תמצית-ג'ינג) הופכים לזמינים בכדי להגביר ולתסף את האנרגיות העמוסות ביתר או המרוקנות של המרידיאנים הרגילים.

מעניין שנראה שגם ההפך הוא נכון. נראה שהם יכולים באותה מידה לספוג אנרגיה עודפת מהמרידיאנים הרגילים בין אם כאנרגיה טובה, נקייה (Zheng Qi/Seiki) או כאנרגיה מזוהמת, מעוותת או פשוט שאיננה במקומה (Xie Qi/Jaki). במובן זה נוכל לראות אותם כמערכת גיבוי, המאזנת את העודפים והחסרים במרידיאנים הרגילים.

זה מובהק במיוחד כשאנחנו לוקחים בחשבון את התפקודים והמסלולים של הכלים השולט וההתעברות – ימי הין והיאנג – ואת הכלים Yin and Yang Wei Mai. "Wei" משמעו לארוג, לקשר או לחבר ושני כלים אלו חולקים נקודות למעשה עם כל מרידיאני הין והיאנג הרגילים. ה-Chong Mai מוכר כ-ים הדם וכ-ים שתים-עשרה המרידיאנים. קרוב לוודאי שישנן סיבות טובות לכך.

אם נרחיב את התמונה מעבר לפתולוגיות בלבד, נוכל לראות את שתי המערכות השלובות כמערכת אחת, בעלת שני נדבכים. המרידיאנים הרגילים מספקים סוג של שירות יומיומי שנמצא בחזית ועושה מה שצריך, בעוד שהכלים המיוחדים מתפקדים ברקע כמערכת עזר של איזונים ובלמים – כאן נמצאים גם מאגרי הזהב וגם מי-הנגר ומתקני המחזור! מערכת גיבוי עמידה זו מספקת למערכת הקדמית היותר ממוקצעת את החופש והביטחון לבצע את תפקידיה על בסיס יומיומי לכל אורך חיינו גם בזמנים הקשים.

אם לצייר תמונה ארכיטיפית: החורף קשה והקיצים קלילים ונעימים. לכן סביר להניח שבמהלך החורף הכלים המיוחדים יעבדו קשה, בכדי לספק אנרגיה נוספת ולתמוך בעומס שמוטל על המרידיאנים הרגילים. וסביר באותה המידה להניח שהקיץ הוא זמן התגמול: הכלים המיוחדים זוכים לשבת ולהירגע עם הרגליים למעלה ולקבל את האנרגיה העודפת שמצטברת בהדרגה מהמערכת הרגילה ככל שהאור גובר, המזון נעשה שופע יותר וחמימות השמש מפחיתה את האנרגיה הדרושה לחימום ממאגרי הגיבוי.

באופן הזה נוכל לראות כיצד, תודות למערכת הכפולה, הגוף שורד שנה אחרי שנה למרות התלאות שבחודשים הקשים. מובן מאליו שפישטתי ביתר את התמונה בכדי להעביר את המסר. אכן בחלקים מסוימים בעולם זהו הקיץ, שמעמיד לגוף דרישות נוספות, בעוד שהחורף הוא העונה הנינוחה שבא מחדשים את המלאי במזווה. הנקודה היא כמובן האפשרות שהמערכת בעלת שני הנדבכים מספקת להישרדות באמצעות התחדשות וחליפין.

אם נרחיב את הדימוי הזה אפילו הלאה, אנו רואים כיצד הכלים המיוחדים יכולים להפוך לכלי לטיפוח פנימי. אין זה אומר כלל שכל חורף הוא קשה ומסכן חיים. יתכן שעל ידי תכנון ואחסון זהירים נוכל בקלות לצלוח את החורף מבלי להצטרך לכרסם במאגרים שלנו, במיוחד אם מדובר בחורף מתון. במקרה כזה, הקיץ הופך לתקופה של הצטיידות נוספת באספקה טרייה וחיזוק מאגרי האנרגיה. משמעו של דבר הוא שנוכל לאחסן כמויות כמעט אינסופיות של אנרגיה במערכת הגיבוי, שניתן יהיה להשתמש בהן למטרות נוספות מעבר להישרדות בלבד.

וזה בתורו אומר שבהינתן הזדמנויות חיים הולמות, נוכל לחסוך, לאחסן ואז לנצל את האנרגיה שלנו בכדי לממש את שאיפותינו ומטרותינו בחיים ובכך לתבוע את גורלנו. נוכל להשתמש באנרגיה זו ישירות בכדי לעזור לאחרים באיזו דרך שהיא שנבחר, או שנוכל לבחור לכוון את האנרגיה הזו לעבר הרחבת הכרתנו ומודעותנו. מסורות רוחניות מלמדות תדיר שהדרך הטובה ביותר לשרת אחרים היא לעזור לעצמנו.

היבט זה של הכלים המיוחדים הופך למשמעותי במיוחד כשאנו לוקחים בחשבון שברי סמכא מסוימים טוענים לקשר חזק בין הכלים המיוחדים לבין האיברים המופלאים (Curious Organs). "מופלאים" כאן משמעם: יוצאים מהכלל, מיוחדים ולא משויכים לאחד משתים עשרה המרידיאנים הרגילים.

ששת האיברים המופלאים הם:

  • המוח (נשלט על ידי המרידיאן השולט עם תמיכה של ה-Yin וה- Yang Qiao Mai)
  • הרחם (מוזן על ידי מרידיאן ההתעברות וה- Chong Mai ומקבל תמיכה מה-Dai Mai)
  • ​כלי הדם (מתוחזקים בראש ובראשונה על ידי ה-Chong Mai וה- Yin Wei Mai)
  • ​כיס המרה (מבוקר חלקית על ידי ה- Dai Mai וה-Yang Wei Mai)
  • ​מח העצם (מוזן על ידי ה- Chong Mai והמרידיאן השולט)
  • העצמות (מוזנות על ידי המרידיאן השולט וה-Chong Mai)

אם ניקח בחשבון את הרשימה הזו, אנו רואים שישה איברים חיוניים ובעלי השפעה, שלתחזוקתם ולתפקודם הכלים המיוחדים מסייעים, תומכים ואפילו במידה רבה חולשים עליהם. בבתי ספר מסורתיים לצ'י קונג ולאומנויות לחימה פנימיות, טאי צ'י צ'ואן וצ'ינג יי צ'ואן לדוגמא, מייחסים לכלים המיוחדים את היכולת לאחסן כמויות גדולות של צ'י, שבתורן מספקות לאיברים אלו שפע של משאבים לטיפוח ופיתוח מעבר לדרישות של הישרדות בלבד. במקרים מסוימים הרבה מעבר...!

אולי בהקשר אחרון זה שהמושגים "מיוחד" ו"פלאי" הפכו למקושרים לכלים אנרגטיים אלו שמעבר לכך הם נסתרים למדי.

© כריס מקאליסטר 2016