מנקודת מבט רגשית/ מאמר מאת הדס אלמוג

כל הבדיקות והצילומים האפשריים לא הצביעו על בעיה בכתף של ערן, למרות הכאב החד הבלתי נסבל  שחש מזה מספר חודשים שגרם לדכדוך, עצבנות, התכנסות, מגבלה בפעילות ספורטיבית ופרודוקטיבית בעבודתו כגרפיקאי ומעצב תערוכות.

 

לנו המטפלים ברפואה משלימה ככלל וכמטפלים במגע בפרט, רבים הם כלי האבחון והטיפול, אך לא אחת אנו תוהים, האם העמקנו די לאתר את מקור הכאב הנושא עימו המטופל.

 

כאב על פי הפילוסופיה של הרפואה הסינית מאופיין כחסימה. סטגנציה (תקיעות) של צ’י דם ונוזלי גוף. הכאב מתחלק לשני סוגים: כאב אקוטי, כתוצאה מחדירת גפ”ח (רוח, קור, לחות) שחוסם או משתק את הזרימה בצ’י המגן, או במרידיאנים, וכאב כרוני, חוסר תנועה מחסך של אותם החומרים המזינים, אך בכל אחד מן המקרים המופע (התוצאה) יהיה שונה ממטופל למטופל.

 

ניתן לאבחן צ’י כמצבי צבירה שונים בגופנו. חוסר ו/או עודף, שקיעה ועליה, זרימה ותקיעות. רגשות, מחשבות, תשוקות ורצונות, גם הם תדרים שונים של צ’י המשפיעים על תפקודי האיברים הפנימיים. מחשבות אובססיביות, כעס בלתי נשלט, יגון עמוק, חשק מיני מוגבר, אהבה נכזבת, אי דחיית סיפוקים באופן קיצוני ולאורך זמן, עלולים להשפיע על כל אחד מהאיברים ולגרוע ממשאביו ההכרחיים לתפקוד היומיומי.

 

רגשות לא מאוזנים כגון: הלם, מאניה, חרדה, תסכול, יגון, דיכאון ואובססיה, שלא טופלו ועובדו, כגון טרנספורמציה, הוצאה לפועל, התמוססות, קבלה הרפיה ושחרור עלולים לחרוט את דגלם על אופיו של הכאב, רמתו, צורתו, מיקומו ותדירותו.

 

כשאנו מדברים על צ’י  (אנרגיית החיים), רחבה היריעה ככל שתהיה, תפקידנו כמטפלים הוא בצמצום ולא בהרחבה.  לאחר ששללנו כל אפשרות מערבית באם זה ע”י רופא מטפל, שלל צילומים ובדיקות דם, כל שנותר לנו הוא לחקות אחר דרכים נוספות לגילוי מקור הכאב.

 

סיפור מקרה

ערן הגיע אלי לטיפול עם כאב בכתף. בחור חזק ג’ינג’י, גבה קומה, בן 35. רווק שגר עם אימו. בעל עסק עצמאי. מתרגל יוגה. סיפר לי שמעולם לא סבל משום דבר. והוא בריא לחלוטין.

לאחר בדיקה פיזיקאלית וצפייה בטווח התנועה, התחלנו לעבוד בעיקר על תנועת הצ’י במרידיאנים המקיפים ותומכים בכתף, ובטכניקות נוספות המשלבות עבודה על בית החזה, הצוואר, הבטן, וצידי הגוף . אזור הכאב התמקד בעיקר בשקע הכתף ובנקודות פרונטאליות ומידיאליות לברכיאליס. (li 14, lu 1,2, Tw15 ) ,ללא הקרנה לכף היד והאצבעות.

 

בשלושת המפגשים הראשונים חזרנו על אותן טכניקות טיפול, אך בטבלת המדדים סף הכאב היה גבוה מאד. ערן לא חש הטבה. תחושת תסכול נוראית הדהדה בחדר. המון סימני שאלה ותחקור לגבי אורך חייו של ערן, היסטוריה רפואית, היסטוריה משפחתית, תזונתו, עבודתו ותחביביו.

למפגש הרביעי הגיע ערן באיחור קל כשהוא מאד נסער וחסר שקט. כשנשאל לפשר תחושותיו, רגשותיו, והלך רוחו, תחילה היה קשה לו לשתף, ואז ענה:

“… אמא שלי עצבנה אותי, דרשה ממני לאסוף אותה מהקניות, כי המכונית שלה במוסך.

תמיד היא עושה את זה, מה היא חושבת לעצמה, שאני בן הזוג שלה?”…

 

חלון הזדמנות

בטיפול שיאצו, אנו נוטים לרוב לשתוק. להניח למגע ולתנועה לאחד בין שני אנשים, בין שתי נשמות, לפעול ולנשום יחד, לתת ולקבל, להקשיב ולהטמיע. הנוכחות והקיום בשקט האלוהי הזה, מתנת החסד הזו, לגעת בסבלו של המטופל, להכיל ולייחל לנס. לפתע זה קורה, לשנייה אחת, אם עזבנו לרגע אחד את כל תבניות האבחנה שלמדנו, אם הקשבנו קשב רב.

 

ההתנסחות של ערן ברגע הכעס והתסכול על אימו, הביאו אותי לחקור על היחסים שלו עם אימו ועל מערכות יחסים אחרות בחייו אם היו. מיקדתי את תשומת הלב של ערן לתקופת הזמן שלפני הופעת הכאב בכתפו. מה קרה שם בכמה חודשים האלה? היכן גר? היכן טייל? על הקשר עם אביו, אהובה…

ערן החל לספר:

“…אהבתי מישהי והיא עזבה, נסעה לחול.

הייתי בטוח שאם אסע אליה, היא תשמח, היא תקבל אותי.

קניתי כרטיס טיסה ונסעתי אליה.

אבל, כמו שנסעתי כך חזרתי, היא זרקה אותי מכל המדרגות.

באותו לילה טסתי חזרה לארץ.

כאבתי, נשברתי, נזרקתי, בכיתי כמו ילד. לא יכולתי לשאת את הפרידה”.

 

מה לכתף קפואה ורגשות

אלמנט המתכת בפילוסופיה הסינית מייצג את עונת הסתיו. זמן אסיף. מרידיאני הריאות והמעי הגס האחראים על הגדרת האני ויצירת גבולות.

הריאות מסמלות את ההתנקות ע”י הכנסת האוויר והפצתו בכל הגוף ועם עבודה משותפת של המעי הגס על קבלה סופית של מה שאינו חיוני בתהליך העיכול, ספיגה חוזרת של חומרים,  ייצור פסולת והפרשתה.

תקופה של התכנסות, הרהור, איסוף וחשבון נפש, ניקוי טיהור ופרידה.

 

בהתבוננות פנימית במעגל החיים, ערן הגיע לבשלות. הוא רצה לסגור מעגל. לצאת מבית אימא לבנות לעצמו סביבה חדשה וגבול ברור. אולי בזמן של חשבון נפש להחזיר לחיקו אהבה ישנה ולהשיבה ארצה במסע חוצה גבולות, אך שב בידיים ריקות.

 

חודשים של התכנסות, תחושת הדחייה, האבדן והצער שלא עובד, בנוסף לתסכול וההחמצה בראייה סינית, החלישו (אנרגטית) את תפקוד הריאות הטחול והכבד. מחול שדים במעגל סגור ללא פתח לשינוע והתמרה הוא שגרם לכאב המשתק בכתף.

 

במפגש החמישי והשישי, בטבלת המדדים סף הכאב היה נמוך עד שנעלם לגמרי.

טווח התנועה בכתף השתפר פלאים עד לתנועה מקסימאלית.

החיוך הרחב והאור שנסח על פניו של ערן מילאו את ליבי באושר גדול.

ערן לא ידע נחת מזה הרבה זמן.

הטיפול כלל הנעה של הכבד וכיס המרה, חיזוק הפריקארד והטחול ועידוד תפקוד הריאות והמעי הגס.

 

ערן השלים ונפרד!

כפי שנפרד מאהובתו כך גם נפרד ערן מהכאב בכתף.

ובנקודת הזמן והמקום לא נותר גם לי אלא להיפרד.